Hódmezővásárhely.hu
Generációk jövője az Alföldön

Biztonságosabb lett a Hódtó-Kis-Tiszai Vízrendszer

Lezárult a Hódtó-Kis-Tiszai Vízrendszer rekonstrukciójának első üteme, csaknem 700 millió forintos támogatásból újult meg a létesítmény. A projekt első ütemében a legfontosabb cél a belvízi biztonság növelése, a régió vízkár-érzékeny területeinek csökkentése, valamint a terület vízkormányzó rendszerének rekonstrukciója volt.

Hódtó-Kis-Tiszai Vízrendszer rekonstrukciójának első ütemében az elsődleges cél a főcsatornák és a Györpölési szivattyútelep eredeti vízszállító képességének helyreállítása volt, amellyel a keletkező vizek folyamatos levezetését biztosították, ezáltal csökkentve a belvizek levonulási idejét és a belvízi kockázatokat. A beruházással az elöntések kialakulásának kockázata 20%-kal csökkent. A projekt keretében a Györpölési szivattyútelepen elvégzett rekonstrukciós munkákkal a térség árvízi biztonsága is megnőtt.

– A Nagyfa – Hódtói összekötő csatorna a legfontosabb csatornánk ebben a belvízvédelmi rendszerben. Két szivattyútelep is található rajta. A Györpölési szivattyútelep, ahol most vagyunk a működési területünk legmélyebben fekvő szivattyútelepe. A 2010-es belvízi időszakban csak két hét volt, amikor nem üzemelt a szivattyútelep, az év többi részében üzemelt. A másik felében van a Nagyfai szivattyútelep és nagyon nagy vízgyűjtő területről érkeznek ide a vizek – mondta Priváczkiné Hajdú Zsuzsanna, a projekt műszaki vezetője.

A főcsatornákon jellemzően cserjeirtás, favágás, gaztalanítás, vízi növényzet eltávolítása, és kotrási munkálatok folytak.

A Hódtó-Kis-Tiszai csatornából összesen több mint 65 ezer köbméter mederanyag került eltávolításra, míg a Nagyfa-Hódtó összekötő csatornából, valamint a Györpölési előtéri csatornából egyenként 6000 köbméter mederanyagot távolítottak el. Valamennyi csatornán megtörtént a közlekedést biztosító műtárgyak rekonstrukciója is. Az újonnan épült Batidai vízhozam mérő és vízminőség vizsgáló állomásról pedig az adatok folyamatosan az ATI-VIZIG igazgatóságának központjába érkeznek.

A projekt több mint 671 millió forintból valósult meg.

Megszakítás