Július 14-én kezdődik az V. Történettudományi Találkozó a Bethlen Gábor Református Gimnáziumban. Az egy héten át tartó program során az ókortól a jelenkor történelméig különféle témákban 48 előadótól 52 előadást hallhatnak az érdeklődők.
2008-tól a Vásárhelyi Történelmi Kör szervezésben kerül megrendezésre a Történelemtudományi Találkozó. A társaság egyik célkitűzése a tudományos szintű ismeretterjesztés, amelynek egyik eszköze a szélesebb spektrumú történelemtudományi találkozó megrendezése. A július 14-től 22-ig tartó rendezvényen 48 előadó 52 előadását hallhatják a legváltozatosabb témákban a magyar és az egyetemes történelem rajongói.
– Az ókortól kezdve a jelenkori időszakig, a Kádár-rendszer mindennapjaiig találhatunk előadásokat. A nyitó nap első előadója Hoffmann Zsuzsanna, Mérgezés, méregkeverés, drogkereskedelem című előadása nyitja ezt a témát. A zárás az ókori kalózkodás bemutatása lesz – mondta dr. Szabó Pál történész, jogtörténész.
A középkori blokk elsősorban a korai magyar történelem kutatásával foglalkozik majd, melynek során más megvilágításban, új szempontok, új összefüggések kerülnek bemutatásra. Hallhatják az érdeklődők többek között például a Lehel kürtje című monda újraértelmezését.
Az újkori történelem főként Széchenyi István köré szerveződik, de lesznek irodalom és politikatörténeti előadások is. Ezen felül a második világháborút követő megtorlások is szerepelnek a témák között, de 1956 klasszikusnak mondható témája sem maradhat ki.
Minden reggel kilenctől verses beköszöntővel kezdődik a program, és a délelőtti előadások után, majd a délutáni, 15.00 órakor kezdődő, második turnust követően kerekasztal-vita során vethetik fel kérdéseiket a nézők.
A rendezvény helyszíne többnyire a Bethlen Gábor Református Gimnázium könyvtár előadóterme lesz, de nemcsak itt zajlanak majd a programok.
– Kimozdulunk a gimnázium biztonságos hűsítést adó falai mögül, az Árpád emlékfánkat megkoszorúzzuk a töltés melletti játszótérnél. Tervezünk egy kis utat a hódtavi csata emlékművéhez is – mondta dr. Szabó Pál.
A gimnázium udvarán hagyományőrző csoportok mutatkoznak be: három fegyveres kiállítást, bemutatót is megnézhetnek az érdeklődők.