A hódmezővásárhelyi önkormányzat 2006-ban hozta létre a Vásárhelyi Fiatalokért Közalapítványt.
Akkoriban Lázár János vezette a várost, ő egy eseményen elmondta: azért döntöttek az alapítvány létrehozása mellett, mert a gyermekek jelentik a jövőt. Sőt, arra is utalt: az összeg 2009-re havonta, gyermekenként a 10 ezer forintot is elérheti. Az alapítvány elnöke Bán Csaba lelkipásztor, alelnöke dr. Havasi Katalin volt, a kuratóriumot pedig dr. Kószó Péter, Hegedűs Pálné, Szentirmai Csaba, és Bálint Gabriella alkotta. Kószó Péter és Bán Csaba 2018. tavaszán mondott le, Bán Csaba helyére a helyi Fidesz frakció nem is kívánt kuratóriumi elnököt jelölni, ezt a feladatot egyik képviselőjük sem vállalta el.
Az alapítvány számláján korabeli sajtóhírek szerint 2008-ban 45 millió forint volt, és addigra már 850 kisgyermeknek adtak át ünnepélyesen babakötvényt. Az összeg újabb hírek szerint 2011-re 273 millióra emelkedett. Később megszigorították a feltételeket, 2012-től csak a szociálisan rászorultaknak járt a lehetőség. Egy 2013-as adat szerint 2133 babakötvény volt Vásárhelyen, 2017-ben 2141 fő jogosultról tudnak.
Az önkormányzat munkatársai a napokban átnézték a közalapítvány helyzetét. A könyvelő elmondta, jelenleg a szervezetnek nincs elnöke, emiatt jelenleg a bankszámla feletti rendelkezés sem működik. A könyvelő nyilatkozatából arra is fény derült, hogy az önkormányzat a sajtóban megjelentetett összegeket soha nem is fizette be a közalapítvány számlájára. 2009 decemberében 80,2 millió forint – ennyi járt volna addig – fejében a város ingatlanokat adott az alapítványnak: a becslésük szerint 18 milliót érő Petőfi utca 27-et, a közel 12 milliót érő Kinizsi utca 8-at és az 51 milliót érő Kinizsi utca 10-et, később pedig a 64 milliót érő Hódi Pál utca 3-at is az alapítvány tulajdonába adta. A Hódi Pál utcai ingatlan helyzete tisztázatlan, egyelőre nem tudni, hogy került az alapítvány tulajdonába, a Kinizsi utcait pedig az alapítvány később eladta közel 40 millióért (11 milliós veszteséget elszenvedve). A kuratóriumi tagok elmondása szerint a cél az volt, hogy az alapítvány az ingatlanokat bérbe adja, ebből bevétele legyen. Ez azonban nem volt sikertörténet. Jelenleg a Zsigmondi Béla Zrt. több mint 5 millióval, egy másik volt bérlő 326 ezerrel tartozik (ez az összeg végrehajtás alatt áll), egy harmadik január óta nem fizet, 457 ezerrel tartozik.
Az alapítvány beszámolóját májusban ugyan elfogadta a közgyűlés, azonban abban nem szerepelt sem a milliárdos kötelezettségvállalás, sem az elenyésző önkormányzati befizetések, sem azok elmaradásának oka és következménye. Az alapítvány kötelezettségeinek pontos összesítéséhez a városvezetése a kuratóriumtól is vár információkat. Az ingatlanokkal együtt mintegy 150 millió forint van az alapítvány tulajdonában, míg az időarányos befizetések ennek sokszorosát jelentették volna. Egyelőre csak az a biztos: az önkormányzat 2009 és 2017 között semmit nem utalt a babakötvényekre, és 2017-ben is csak 3 milliót.
Amennyiben az alapító önkormányzat az eredeti vállalását teljesíteni szeretné, 2024-ig – ekkor lennének aktuálisak az első kifizetések – havi szinten 8,5 milliót, évente 102,7 milliót, a szóban forgó időpontra összesen 1,6 milliárdot kellene utalni a közalapítvány számlájára. A város jelenlegi vezetése fontosnak tartja tisztázni a helyzetet, mert alapítóként kötelessége lesz helytállni az alapítvány helyett, ami újabb milliárdos terheket ró majd a város adófizetőire.
fotó Kinizsi utca 10., Google utcakép