A projekt célja

A projekt során a közmű fejlesztési beruházáson túlmenően a meglévő utak felújítását is célul tűzte ki az Önkormányzat, melyek a meglévő Ipari Park területén helyezkednek el. A tervezés és megvalósítás során biztosítani szükséges az összes kialakítandó ingatlan megközelítését. A feladat része az utak vízelvezető rendszerének megtervezése, valamint buszmegálló-terv készítése az Ipari park területén.

A Hódmezővásárhelyi Ipari park területe még nem épült be teljes mértékben, de szabad területei már elfogytak (tulajdonba kerültek), bővítése szükségessé vált. Az iparterület elérhetősége jónak mondható, sőt az elkövetkezendő évek fejlesztései az Ipari Park megközelítését még ideálisabbá fogják tenni mind a munkavállalók, mind a szállítmányozás szempontjából. A település és a térség rendelkezik munkaerő tartalékkal, valamint a közmunkaprogramban résztvevők versenyszférába történő visszavezetésére is pozitív hatással lehetne a bővülő Ipari Park. A növekvő munkaerőigény helyben tarthatná és visszacsábíthatná a településre a képzett fiatalokat. Multiplikatív hatásként a betelepülő új vállalatok bővülő szolgáltatáspalettát is magukkal vonzhatnának a településre. A jelenlegi Ipari Park bővítésével az ipar zavaró hatású externáliái (pl. zaj, forgalom, szaghatások) hosszú távon egy helyre, a lakóterületektől távol koncentrálódhatna. Az ipari területek koncentrálódásával a település egyik legfőbb gazdasági zónájává válna a terület, mely további telephely-fejlesztéseket generálhatna a település dél-keleti területén. Az iparterület fejlesztése megkönnyíti a térségben található kis- és középvállalkozások telephelyhez jutását, bővítési szándékuk megvalósulását is, illetve hozzájárulhat a vállalkozói kedv növekedéséhez.


Az Ipari Park fejlesztése a jellemzően csekély arányban feldolgozott helyi mezőgazdasági termékek nagyobb arányú feldolgozásához is hozzájárulhat, mellyel a térség egyre nagyobb hozzáadott értékű termékeket állíthatna elő. A termelés bővülése hozzájárulhatna a térségben keletkező jövedelmek térségben maradásához is, ezáltal Hódmezővásárhely és térsége csökkenthetné gyengeségeit (pld: alacsony jövedelmek, képzett munkaerő megtartásának nehézkessége, népességfogyás és elöregedés problémaköre).

A betelepülő vállalkozások várhatóan az önkormányzati adóbevételeket is hosszútávon megemelnék. Ez hozzájárulna a település fenntartható működésének javításához, valamint további fejlesztések megvalósítását tenné lehetővé.

Az önkormányzat 2016-ban eredményesen pályázott a „Tudományos és Technológiai Park” cím elnyerésére. A minősítés elnyerése hódmezővásárhelyi Ipari Park modernizálását és technológia intenzív vállalatok betelepítésének támogatását szolgálja, magas hozzáadott értékű K+F+I projektek indításával és az Ipari Park szolgáltatási színvonalának emelésével.

Az új struktúra biztosítja a minőségi munkahelyteremtést és a kiszámítható városfejlesztést, támogatja a település hosszú távú fejlesztési stratégiáját.