RÖVID ÖSSZEFOGLALÁS A PROJEKTRŐL

A Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás Kagylóhéj Családsegítő és Gyermekjóléti Központ szakmailag önálló egységként működik, gazdaságilag az önálló gazdálkodást folytató Kapcsolat Központ telephelye. Tevékenysége a személyes gondoskodás rendszerébe illeszkedő, szociális és mentális alapellátást nyújtó, szolgáltató jellegű, hatósági jogosítványokkal nem rendelkező intézmény.

A 2015. évi novemberi jogszabályi változtatások következtében a HTKT Kapcsolat Központ Kagylóhéj Gyermekjóléti Központ és Családsegítő Szolgálat, strukturális és szakmai átalakuláson esett át.

Korábban Szolgálat és Központként működött, a Kapcsolat Központon belül két intézményként, két különálló szakfeladatot látott el. 2016 januárjától a korábbi két intézmény egyesült, a két szakfeladat viszont továbbra is megmaradt. Az intézményben folyó munkát a két külön szakfeladat ellátásához, szükségszerűen módosítani kellett.

A két különálló szakfeladatnak nem csak szakmailag, de strukturálisan is el kell különülni egymástól. A fejlesztendő szolgáltatás jelenlegi struktúrájában, a Központban 9 fő + 1 fő szakmai vezető, a Szolgálatnál 10 fő + 1 fős szakmai vezető dolgozik. A jelen intézményi körülmények, a funkcionális működés tekintetében nem teszik lehetővé, hogy a munkavállalók a szakfeladatoknak megfelelő munkát végezzenek. Az eltérő szakfeladatok elvégzése feltételezi a fizikálisan is elkülönülő Szolgálat és Központ működését. Jelen fejlesztéssel a 2016. évi jogszabályi változásokat betartva, az új strukturális és szakmai követelményeknek kívánunk megfelelni. A fejlesztendő szolgáltatásnak helyt adó épület /Andrássy út 54.. szám alatti ingatlan (12857 hrsz.)/ tulajdonosa Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata. Az épület 1890-1910 között épült, és a nyolcvanas évekig mentőállomásként üzemelt, azóta többnyire szociális célokra hasznosított. Részleges felújítások történtek az 1980-as években és 2000-es évek közepén (2003-2005) egy HEFOP pályázathoz kapcsolódóan, de teljes körű épület felújításra a mai napig nem került sor. Az épület műszaki állapota mára leromlott, teljes rekonstrukciója, energetikai korszerűsítése, az épület teljes hőszigetelése, teljes körű építészeti-, gépészeti- és elektromos felújítása, akadálymentesítése és az udvar rendezése vált szükségessé. Az épületegyüttes „U” alakban veszi közre az ingatlan belső udvarát. A megközelítés közterületről, szárazkapu bejárón keresztül történik. A belső udvarban 2-3 gépkocsi megállására van lehetőség, ezen kívül egy fedett, lebetonozott kerékpár tároló található az ingatlanon. Az udvar burkolt területe részben betonozott, nagyrészt téglaburkolatos. Az épület együttes két részre osztható. A hátsó fronton földszintes, meglehetősen rossz műszaki állapotú épület található, melynek raktár funkciója van, de több helyisége is használaton kívül helyezett. A másik épület egy földszint + tetőteres épület, minimális pincerésszel (itt található a földszintet kiszolgáló kazán).

Az épület földszintjének döntő részét jelenleg az alapfunkciót kiegészítő Mikkamakka Játéktér foglalja el, ahol délutánonként, és hétvégeken családok-, gyerekek számára biztosítanak közös programot, játék lehetőséget. A tetőtérben a Gyermekjóléti Központ és a Szolgálat irodai-, és kiszolgáló helyiségei találhatóak. Az épületek az udvarról lépcsőn, illetve egy akadálymentesség szempontjából nem megfelelő rámpán keresztül közelíthetők meg. Az épület fűtését jelenleg 2db gázkazán biztosítja. A jelenlegi fűtési rendszer kétcsöves rendszer 80/60 Celsius fokos hőfoklépcsővel. A 2 db gázkazán és a fűtési rendszer a tervezett fejlesztés során a szükséges mértékben elbontásra kerül. A projekt során az önállóan támogatható tevékenységek közül a b) „átalakítás, felújítás (beleértve az épületgépészetet is)”, valamint az f) „az épülethez tartozó, telekhatáron belüli belső terek (udvar, zöld terület) kialakítása, átalakítása, felújítása” valósul meg. A fejlesztéssel az önállóan nem támogatható, választható tevékenységek közül a b) „a hatályos jogszabályokban minimálisan előírt számú parkoló-férőhely és akadálymentes parkoló-férőhely fejlesztése” is megtörténik. Az önállóan nem támogatható, de kötelezően megvalósítandó tevékenységeket a fejlesztés tervezése során figyelembe vettük. Az intézmény az épület átalakítást követően úgy fog működni, hogy önálló egységenként folytatja tevékenységét a Szolgálat és térben is elkülönülve a Központ. A funkcionális szétválasztást építészetileg úgy oldjuk meg, hogy a Szolgálatot az épület földszintjén, a jelenlegi Mikkamakka Játéktér területén alakítjuk ki, más épületbe költöztetve a Játékteret. A Szolgálat a meglévő épület földszintjére kerül. Megközelítése egyrészt a meglévő épületrész új rámpával megközelíthető meglévő bejáratán keresztül történik majd (akadálymentes közlekedés), összenyitva a Szolgálat előterével, ahonnan az étkezőn keresztül juthatunk el a funkcionális helyiségekhez. Másik megközelítés a szárazkapu bejáróból induló lépcsőn keresztül történhet. A Szolgálat a működéséhez átalakított épületrészben vizes blokkokat (vendég, személyzeti, akadálymentes), beszélgetésre szolgáló 3 interjúszobát, vezetői irodát, személyzeti irodákat, konyha-étkező helyiséget kap. A meglévő raktárépület helyett csak egy kisebb tároló marad meg, raktár-, és kerékpár tároló funkcióval.

Támogatási szerződés száma: TOP-6.6.2- 15-HM1- 2016-00001

Kedvezményezett: Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata

A projekt megvalósításának tervezett kezdete: 2016.06.01.

A projekt megvalósítás tervezett fizikai befejezése: 2018.03.31.