Vásárhely 9,8 milliárdot kap a TOP-ból

Mérföldkőhöz érkezett a Terület és Területfejlesztési Operatív Program (TOP). A Csongrád megyéhez tartozó, mintegy 73 milliárd forintnyi forráskeret felére vonatkozólag megszülettek a támogatói döntések. Ezzel a TOP átlépett a megvalósítás időszakába, elkezdődnek a támogatási szerződések megkötése, és a közbeszerzési eljárások. A megyére jutó 73 milliárd forintból Hódmezővásárhely 9,8 milliárdot fordíthat beruházásokra, hangzott el csütörtökön azon a sajtótájékoztatón, amelyet a Polgármesteri Hivatalban tartottak.


A kormány a Terület és Területfejlesztési Operatív Program keretében mintegy 1300 milliárd forintot juttat a megyei jogú városoknak, a megyei önkormányzatoknak. A 2007 és 2013 közötti időszaktól eltérően a kormány úgy határozott a 2014 és 2020 közötti fejlesztési időszakra vonatkozóan, hogy a vidéki beruházásokról helyben kell dönteni és végrehajtani is.

Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a sajtótájékoztató során kiemelte, Csongrád megye szerencsés helyzetben van, hiszen két megyei jogú városa is van, Szeged és Hódmezővásárhely, így összesen háromszori támogatást biztosít részükre a TOP. „A TOP fejlesztési tartalma erőteljesen meghatározott. Az egyik elsődleges cél országosan a gazdaságfejlesztés. Minden esetben lényeges, hogy vállalkozásfejlesztés és foglalkoztatási hatás növekedésével járjanak a beruházások. Csongrád megyében ezeken túl útépítés, kis - és középvállalkozások támogatása, ipari park fejlesztése, beépítése, óvodák, bölcsődék építése, fejlesztése, vízi közmű megépítése, és energiahatékonysági beruházások várhatóak a rendelkezésre álló Európai Uniós forrásokból. A végrehajtás szabályai nagyon bonyolultak, ezért van szükség szoros együttműködésre a megyei önkormányzatok, az államkincstár, a kormány és a végső kedvezményezettek, a települések önkormányzatai között.”


Rákossy Balázs

Dancsó József, a Magyar Államkincstár elnöke elmondta, feladatuk a finanszírozás, az ellenőrzés, a lehetőségek nyújtása, illetve a TOP-os források a települési önkormányzatok számára. „Most a legaktuálisabb számunkra a támogatói szerződések megkötése, ez teremti meg azt a jogi keretet, amely alapján ténylegesen elindulhatnak a munkálatok az önkormányzatoknál, és megkezdődhetnek a közbeszerzések.”


Dancsó József

Oláh Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára kiemelte, a Magyar Államkincstártól azt kérte a Minisztérium, hogy a most megítélt támogató döntésekre vonatkozó támogatási szerződéseket a polgármesterekkel kösse meg. „A kedvezményezetteket pedig arra ösztönözzük, hogy a projektek előrehaladása az év végéig eljusson a megvalósulás kétharmad részéig.”


Oláh Gábor

Kakas Béla, a Csongrád megyei közgyűlés elnöke hangsúlyozta, valós igények alapján készültek el a koncepció alapját képező adatbázisok. Célja a beruházásoknak a már említett területek mellett a fölzárkóztatás, amelynek során az agrárium, a turizmusfejlesztés, és az élelmiszeripar fejlesztése is kap lehetőséget.


Kakas Béla

A csütörtöki sajtótájékoztatóval párhuzamosan a Városháza dísztermében TOP információs napot rendeztek, amelynek során a megjelenteket arról tájékoztatták, hogy a Terület és Területfejlesztési Operatív Program keretében milyen projektek valósulhatnak meg Csongrád megyében.

Ács Helga

Forrás: promenad.hu